WYBRZEŻE REWALSKIE - ATRAKCJE TURYSTYCZNE
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY

ATRAKCJE W POBLISKICH MIEJSCOWOŚCIACH

KAMIEŃ POMORSKI

      Pięknie położone miasto nad Zalewem Kamieńskim.
Początki tutejszego grodu i portu Wolinian sięgają IX w. W XII w. przeniesiono z Wolina do Kamienia siedzibę biskupów, toteż zyskał on na znaczeniu i wkrótce został członkiem Hanzy. Kres księstwu biskupiemu (XIV w.) położyło przejście Pomorza na protestantyzm w 1534 r. Po kilku wiekach Kamień Pomorski w ostatnim stuleciu wyszedł z zapomnienia dzięki odkryciu solanek i powstaniu uzdrowiska.
Będąc w Kamieniu warto zobaczyć:
      Katedrę św. Jana Chrzciciela - to romańsko-gotycka świątynia o bogato zdobionych elewacjach. Jej budowę rozpoczęto w 1176 roku., po podjęciu przez papieża decyzji o przeniesieniu stolicy biskupstwa z Wolina do Kamienia. To jeden z pierwszych ceglanych kościołów w Polsce. Bogate wyposażenie pochodzi z pierwotnego wystroju gotyckiego oraz późniejszego barokowego, powstałego po okresie luterańskim (1544-1648). W podziemiach znajdują się groby biskupów i książąt pomorskich. Na wspaniałych organach z 1672 r. koncertują uczestnicy corocznego międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
      Basztę Piastowską - także jako punkt widokowy,
      Wzgórze Żalnik - gdzie wśród drzew stoi gotycki kościół św. Mikołaja,
      Wyspę Chrząszczewską - u północnych jej brzegów stoi w wodzie ogromny granitowy Królewski Głaz o obwodzie 20 m.

TRZEBIATÓW

      Leżące nad Regą zabytkowe miasteczko lokowane było już w 1277 r. Średniowieczny gród rozwijał się dzięki handlowi i portowi rzecznemu.
Warto zobaczyć:
      Stare Miasto - starówka trzebiatowska zachowała średniowieczny układ ulic z rynkiem pośrodku. W centrum stoi barokowy ratusz z ostrołukowymi arkadami z początku XVIII w.
      Kościół NMP - ta potężna gotycka świątynia powstała w XIV w. i przez następne wieki była punktem orientacyjnym dla statków na morzu, oddalonym o 10 ! km od miasta. We wnętrzu zachowały się gwiaździste sklepienia, renesansowe stalle, fragmenty średniowiecznej polichromii i stare dzwony, w tym należący do największych w kraju dzwon Maria z XVI w.
      Mury obronne - wokół starego miasta ciągną się średniowieczne mury obronne. Przy południowych murach stoi średniowieczna wysmukła Baszta Kaszana, której nazwa wzięła się stąd iż niegdyś, dzięki przypadkowo strąconej misce z kaszą, strażnicy na wieży zauważyli skradających się gryficzan i udaremnili napaść na miasto.
      Krzyż Pokutny - jeden z trzech zachowanych na Pomorzu,
      Pałac - na północ od kościoła NMP, nad Regą, stoi klasyczny pałac, w którym w latach 1785-1790 mieszkała Maria Czartoryska. W pałacu znajduje się biblioteka i sale wystawowe; często odbywają się tu wystawy, koncerty i występy.

GRYFICE

      Miasto o długiej historii sięgającej X w. W średniowieczu Gryfice rozwijały się dzięki żeglownej rzece Redze.
Warto zobaczyć:
      Kościół Mariacki - ten najcenniejszy zabytek Gryfic wznoszono etapami od XIII w. Zachowały się maszkarony na wieży kościoła z XV wieku.
      Fragmenty umocnień - Brama Kamienna, Brama Prochowa, Brama Wysoka
      Skansen kolejki wąskotorowej - stoją tu stare parowozy i pojazdy. Jest tu także wystawa ukazująca historię kolei na świecie i kolejki wąskotorowej na Pomorzu Zachodnim.

DREŻEWO

      XIX-wieczny pałac z wysoką wieżą bywa nawiedzany przez duchy (głównie w miesiącach letnich, w godzinach wieczornych).

ŚWIERZNO

      We wsi znajduje się jeden z najcenniejszych zespołów parkowo-dworskich na Pomorzu oraz zabytkowy ryglowy kościółek.
      Wieś i okoliczne ziemie od średniowiecza do połowy XVIII w. należały do potężnego na Pomorzu Zachodnim rodu Flemmingów. XVIII-wieczny dwór o konstrukcji ryglowej ma salę balową z XVIII wieczną polichromią. Za dworem rozciąga się zarośnięty park, który założono na idealnie symetrycznym planie w stylu francuskim, ze szpalerami grabów, dorodnymi kasztanowcami i dębami.
      W XVIII-wiecznym kościele z drewnianą wieżą zachowało się wyposażenie z epoki i krypta rodziny Flemmingów.

WOLIŃSKI PARK NARODOWY

      Utworzony w 1960 r. dla ochrony najciekawszej części wyspy Wolin (4844 ha). Ten urozmaicony krajobraz polodowcowy z morenami oraz jeziorkami rynnowymi, porośnięty jest głównie lasami mieszanymi - sosnowymi oraz buczyną pomorską. Żyje tu ponad 200 gatunków ptaków - drapieżnych, błotnych i wodnych, z największym przedstawicielem ptaków drapieżych w Europie orłem bielikiem na czele.
Watro zobaczyć:
      KAWCZĄ GÓRĘ - przy drodze do Międzyzdrojów, można wejść na morenę czołową o wysokości 61 m n.p.m., urywającą się stromym klifem. W miejscu tym znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się niezapomniany morski pejzaż.
      REZERWAT ŻUBRÓW - te sprowadzone w 1976 roku z okolic Augustowa zwierzęta można zobaczyć z bliska, stojąc na specjalnych drewnianych galeryjkach nad wybiegami. W osobnych zagrodach są też sarny i dziki.
      Jezioro Turkusowe - powstałe w 1945 roku, kiedy woda wlała się do wyrobisk kopalni kredy.

SZCZECIN

      Początki Szczecina sięgają VIII w., stulecie później była tu już osada rzemieślnicza, a w II połowie IX w. słowiański gród plemienny.
      W 1124 r. przybyła do szczecińskiego grodu misja chrystianizacyjna biskupa Ottona z Bambergu, wysłana przez Bolesława Krzywoustego. Od tego momentu dzieje Szczecina i Pomorza związane są z Gryfitami, dynastią książęcą, która przyjęła nazwę od herbu. Misto należało do Polski, Danii, Szwecji, Prus, Francji, Niemiec.
      Prawa miejskie magdeburskie otrzymało w 1243 r. W 1478 r. książę Bogusław X zjednoczył rozdrobnione dzielnice, a Szczecin ustanowił stolicą Księstwa Zachodniopomorskiego. W 1543 r. książę XI założył Pedagonium Książęce - półwyższą uczelnię. W 1637 r. umarł ostatni władca z linii męskiej dynastii Gryfitów, Bogusław XIV. W 1648 r. Szczecin znalazł się pod panowaniem Szwecji, a w 1720 we władaniu Prus.
      W 1843 r. doprowadzono tu linię kolejową z Berlina. Miasto przeobraziło się w portowo-przemysłowe. Zniszczone w latach 1944-1945 na mocy układu poczdamskiego zostało włączone do Polski.
Warto zobaczyć:
      Zamek książąt pomorskich - wzniesiony na Wzgórzu Zamkowym, w miejscu dawnego grodziska słowiańskiego. W II połowie XIV w. książę Barnim III wybudował tutaj dom książęcy. Przebudowę i rozbudowę prowadzono aż do 1618 r. Obecnie zamek pełni rolę centrum kulturalnego, gdzie odbywają się sympozja, spotkania kulturalne i naukowe, wystawy, okolicznościowe koncerty i imprezy.       Wały Chrobrego - powstały, z inicjatywy nadburmistrza Szczecina, H.Hackena, w miejscu zlikwidowanego fortu Leopolda I. Na usypanym 19 metrowym wale utworzono taras o długości ok. 500 m. Obecnie znajdują się tu Wyższa Szkoła Morska, Muzeum Narodowe wraz z Muzeum Morskim i Teatr Współczesny.
      Bramę Królewką -
      Bramę Portową -

Najlepiej oglądać w Internet Explorer - min. 4.0, rozdzielczość min. 800x600

Copyright H.A.P. 2000 - webmaster R.S.